Nu kan du köpa svenskt snus i Thailand

Advertisement

Det var när den lilla blå lappen damp ner i brevlådan som Göran fick nog. Med thailändska krumelur-bokstäver förklarade den att snuset som han hade beställt från Sverige, inte gick igenom tullen. Idag tre år senare har han snus så det räcker och bli över, han tillverkar det nämligen själv.

- Det här med snus, det är väldigt besvärligt att leva utan, förklarar Göran till Ment.se.

Göran har bott i Thailand i tre år med sin fru och brukade alltid beställa snus från svenska websidor. Men att själva snuset skulle gå igenom tullen var inte alls säkert.
Thailands byråkrati och lagstiftning är kanske inte någonting man vill hänga i julgranen. Och Göran ville ha sitt snus.
- Jag började experimentera med att tillverka eget och först gick det inte så bra men till slut lyckades jag få fram någonting som var något sånär bra och till min förvåning lyckades jag sälja allt till turister här i Thailand, berättar Göran.

Han började inse att det fanns en stor efterfrågan hos de nikotinberoende skandinaverna.
- Men jag kände inte att jag ville hålla på och sälja snus svart på det sättet så jag tänkte att då ser jag till att få ett tillstånd då, säger Göran.

Och det var en process som hette duga. Men efter många om och men lyckades Göran öppna företaget Vikingsnus. Snus är för övrigt olagligt i Thailand såvida produktion och produkt inte uppfyller särskilda villkor. Gång på gång stoppas turister i tullen som får både snuset beslagtaget och böter som grädden på moset. Men nu är det problemet alltså löst.

- Jag har även lyckats omvända två av mina anställda som brukade röka och nu snusar de istället, säger Göran.

Vikingsnus går att beställa på plats i Thailand med snabb och säker leverans för den som känner samma panik Göran gjorde för tre år sedan.

Source: Ment.se
gabriella.lahti

Gabriella Lahti

+46 (0) 8 587 066 29

Latest comments

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters (without spaces) shown in the image.