Nästa ställe, utan stress

Advertisement

Hon är fastighetsmäklaren som bytte sida redan innan hon hann börja jobba. Frågan hon ställde sig var, vem står på köparens sida? En fastighetsmäklare ska se till både säljarens och köparens intresse, men det är svårt när pengarna kommer från säljaren. Det var då idén om Nextplace föddes och vid årsskiftet var Nextplace verklighet.

När grundaren av Nextplace, Malin Berggren, studerade till fastighetsmäklare var det köparen som skulle stå i fokus. Det skulle inte bara vara sälj, sälj, sälj och tjäna så mycket pengar som möjligt. Inte heller bara sälja en viss sorts boende, det är lätt att hamna i ett fack som fastighetsmäklare.

Nej, Malin såg till köparens bästa och med Netxplace börjar hennes dröm att gå i uppfyllelse – att kunna ge helhetslösningar till den som behöver ny bostad eller annan form av lokal.
– Min dröm är att få en kund som vill att jag hjälper till med allt, att hitta objektet och inreda det efter köparens specifika önskemål. Det kanske behövs dagisplats med mera, säger Malin Berggren.

Men det är ingen drömmare som Ment.se träffat, det är en entreprenör med visioner som är genomförbara. Nextplace är även en av näringsminister Maud Olofssons favoriter bland nystartade företag.
– Nextplace är ett mycket spännande koncept måste jag få säga, sa Maud Olofsson till Ment.se under galan ”Kvinnligt företagande stärker Sverige”.

I dagens stressade samhälle kanske man inte orkar med att leta sitt nya boende, då kan man låta andra göra arbetet åt sig.
– Man kanske inte vill springa på visningar söndag in och söndag ut, antingen passar inte objektet eller så drar budgivningen iväg för mycket. Det är då Nextplace kan hjälpa till, säger Malin.

Tjänsterna som Nextplace erbjuder sina kunder finns i tre steg till olika prisklasser och det går att byta steg under resans gång från första kontakt till det är dags för inflytt/öppning. I baserbjudandet, small, får kunden ett antal förslag på tänkbara objekt som faller inom önskemålen. I topperbjudandet ingår i stort sett allt från ny inredning, ordnande av dagisplats och flytt. Allt skräddarsys efter kundens önskemål.
– För att nämna något så letar jag för tillfället bland annat efter en lokal på 120 kvm på Kungsholmen, en 2:a utöver det vanliga på Östermalm, säger Malin.

Men hur gärna du än vill kan Nextplace inte fixa en lya i Stockholms Stadshus.

Nextplace

Source: Ment.se

Tomas Hedlund

+46 (0) 8 587 066 30

Tomas.Hedlund

Latest comments

äntligen en mycket bra

äntligen en mycket bra tjänst till oss "hemletare"! Tack

En mycket bra affärsidé,

En mycket bra affärsidé, mycket starkt att våga ta steget till företagande i dagens ekonomi men med denna affärsidén tror iaf jag att det finns stora chanser att lyckas! bra jobbat MALIN!

Riktigt god Idé, klipsk tjej!

Det var på tiden! De självklara idéerna är oftast de hårdaste att knäcka och framförallt de mest framgångsrika.

Din framtid är ljus, du är verkligen i tiden Malin! Grattis till en fantastiskt Idé!
Vem vill inte ha en mäklare som ser till ens bästa? i Synnerhet nu under lågkonjuktur.

Stort lycka till!

Lycka till!

Kör bara Kör!

Du kommer att lyckas.

Idén är fantastisk & marknaden behöver detta.
Håller med tidigare kommentator rörande timing. Under lågkonjukturen då varje krona räknas - behöver både privatpersoner och företag, din tjänst.

Vem vill bo i stadshuset när man kan få hjälp att fixa sitt drömboende?!

All lycka!

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Close